הורים שואלים

[ File # csp4656743, License # 1908791 ]
Licensed through http://www.canstockphoto.com in accordance with the End User License Agreement (http://www.canstockphoto.com/legal.php)
(c) Can Stock Photo Inc. / pressmaster
פעילויות לילדים אשר משלבות צלילים ומוזיקה חביבות על הורים וילדים כאחד. לא אחת, הפעלות לילדים אשר היו עד לאחרונה "אילמות לחלוטין" (לדוגמא, ספרי ילדים), קיבלו קול וצורה אשר יוצרים חיבור מדליק בין הילד לבין האטרקציה המונחת לפניו. שירים ומוזיקה מהווים חלק בלתי נפרד מפעילויות לילדים ומהקשר בין הורים לזאטוטים. התופעה במסגרתה הורים שרים לילדיהם שירי ילדים הנה מסורת עתיקת יומין. שירי ילדים נועדו למלא שורה ארוכה של "משימות" – החל מהורים אשר רוצים להשכיב את ילדיהם לישון, דרך הורים המבקשים להרגיע את הקטנטנים במוזיקה, וכלה בשירי ילדים אשר מטרתם פשוטה (אך בהחלט חשובה) – להנעים ולשמח.
תופעה זו הובילה חוקרים שונים לבחון האם שירי ילדים תורמים להליך ההתפתחות והאם יש בהם ערך מוסף מעבר להנאה הגלומה בהם. מחקרים מהעת האחרונה הראו כי אין ספק שמוזיקה תורמת באופן משמעותי להתפתחות הילד, וכי פעילות לילדים בשילוב עם מוזיקה מאפשרת לקטנטנים לשפר את יכולותיהם השונות. בעקבות מחקרים אלה, השמעת שירי ילדים ופעילויות לילדים המערבות מוזיקה הפכו לתופעות פופולריות עוד יותר. למעשה, ניתן לומר כי שירי ילדים הגיעו לשיא חדש כאשר אמהות החלו להשמיע מוזיקה לילדיהם עוד בהיותם ברחם. במסגרת מאמר זה, נעמוד בקצרה על התרומה ההתפתחותית של שירים לילדים וכן נספק מספר כללי אצבע לביצוע התאמה בין השירים לבין המאזינים.

תרומת שירי ילדים ו"הסבון בכה מאד" במקלחת היומית

כפי שצוין לעיל, פעילויות לילדים המשלבות שירים ומוזיקה תורמות באופן ישיר להתפתחותו של העולל. בין אם מדובר בשירים לילדים המושמעים באמצעות דיסק, ובין אם השירים הנם חלק מסרטי ילדים או הצגות ילדים, ייתכן בהחלט כי מדובר ב"מוזיקה אפקטיבית". ראשית, כאשר אנו עוסקים בקטנטנים אמיתיים, שירי ילדים מספקים גירוי קוגניטיבי לילד. שירי ילדים מאפשרים תרגול שפתי, וככל שרמת השיר מורכבת יותר, כך היא מאתגרת את הילד ומסייעת לו להרחיב את אוצר המלים שלו.
כמו כן, מיותר לציין כי פעילויות לילדים נועדו פעמים רבות להעביר מסרים חינוכיים, ואין דרך טובה יותר לעשות זאת אלא באמצעות שירי ילדים (דוגמא קלאסית – מקלחת תוך כדי השיר "הסבון בכה מאד"). למעלה מכך, לאחר שגיליתם שירי ילדים האהובים במיוחד על בנכם/בתכם, אין ספק כי תשמיעו אותם פעמים רבות. כעת, אין הרגשה יותר נחמדה מלראות את הקטנטנים מפזזים בעצמם שירי ילדים אשר הושמעו להם. מעבר לשמחה המרגשת (והאפשרות לצלם זאת ולהעלות את הסרטון לאינטרנט באופן מיידי), חשוב לדעת כי זיכרון שירי ילדים הינו אחד השלבים החשובים ביותר מבחינת ההתפתחות הקוגניטיבית של העולל. כמו כן, שירים מחברים בין קטנטנים ובין פעילויות לילדים כגון משחקים, משימות שגרתיות, דמויות אהובות ("אבא הלך לעבודה") וכדומה. פעילות לילדים הכוללת גם שירי ילדים יכולה בהחלט לחבר בין ההורים לבין ילדיהם. דהיינו, השירה המשותפת מקרבת לבבות ומחברת בין בני המשפחה.

יתרונות שירי ילדים המשלבים תנועה, ריקוד ומחיאות כפיים

מעבר ליתרונות הגלומים בשירים לילדים כפי שתואר לעיל, ראוי להתייחס גם לסגולות הקיימות בשירים המשלבים תנועה, ריקוד ומחיאות כפיים. הפעלות לילדים ובהן שירים המעודדים אקטיביות מצד הילד תורמות להתפתחות גם בהיבט המוטורי. כמו כן, מיותר לציין כי יש בכך כדי לגרום לילד "להוציא אנרגיה" ומדובר במעין פעילות לילדים שהינה כ"ספורט לקטנטנים". למשל, שירי ילדים המלווים בתנועה ומחיאות כפיים (כדוגמת "עוגה-עוגה-עוגה" או "ריקוד הציפורים") מאפשרים לילד לשפר את יכולותיו המוטוריות ולעבוד על הקואורדינציה שלו. בנוסף, שירים לילדים אשר תנועותיהם מצריכות שיתוף פעולה בין המשתתפים (למשל בכך שהילדים מתבקשים להחזיק ידיים), מאפשרים לילד לעבוד גם על פיתוח יכולותיו החברתיות, לרבות היכולת להתנהל בשיתוף פעולה וליצור אינטראקציה בין אישית בינו לבין חבריו.

כיצד להתאים את שירי הילדים לילדכם

בדומה לכל הפעילויות לילדים, גם שירים אינם דבר מובן מאליו. למעשה, כל ילד והסגנון שלו, וכל פעוט ושירי הילדים האהובים עליו. בעת התאמת שירים לילדים, יש להתייחס ל"מאזין הדקדקן" שיכול להתגלות כמבקר מוזיקה קשוח ביותר. בראש ובראשונה, בעת בחירת שירי ילדים, יש להתחשב בגיל הילד. מטבע הדברים, שירים לילדים המערבים תנועות וריקודים יתאימו יותר לילדים בגיל הרך (מגיל שנתיים ומעלה) ויהיו פחות רלוונטיים לתינוקות. כמו כן, בדומה להבדלים בין משחקים לגיל הרך לבין משחקי תינוקות, ישנם גם שירים אשר מתאימים לפעוטות ועוללים, ולא יתפסו את אוזניהם של ילדים "גדולים".
בנוסף, מומלץ לבחור שירי ילדים אשר הילד נמשך ומתחבר אליהם באופן טבעי. על פי רוב, יהיו אלה שירי ילדים אשר מקושרים לעולם התוכן של הילד ולאופיו הספציפי. שירי ילדים אשר מספקים לילד הנאה יובילו לכך שהוא ירצה לחזור עליהם. כפי שצוין קודם לכן, ככל שהילד ילמד את המילים מהר יותר, כך השירים יתרמו יותר להתפתחותו. לבסוף, כדאי לבחור שירים לילדים שאוצר המילים שלהם ותוכנם מהווים אתגר עבור הילד (ביחס לגילו וליכולותיו). זאת, על מנת למקסם את התרומה ההתפתחותית הפוטנציאלית הגלומה במוזיקה. למשל, אם רואים שהילד בשל לכך, ניתן ללמד אותו שיר בשפה שונה ובכך להרחיב את הידע שלו באופן מהנה ופשוט יחסית.

Leave a Reply