הורים שואלים

[ File # csp4656743, License # 1908791 ]
Licensed through http://www.canstockphoto.com in accordance with the End User License Agreement (http://www.canstockphoto.com/legal.php)
(c) Can Stock Photo Inc. / pressmaster
בעבר, משחקי ילדים נתפסו כלא יותר מדרך מהנה להעביר הזמן. עם זאת, ההתפתחות המרשימה בענף המשחקים לגיל הרך הביאה לשינוי תפיסתי משמעותי בעניין זה. היום, בעקבות מחקרים רבים אשר נעשו בתחום, ידוע כי משחקים לגיל הרך מהווים הרבה יותר מהנאה וכיף. מומחים לחינוך ילדים מעריכים כי משחקים לגיל הרך הנם ברי השפעה משמעותית ומכרעת על עיצוב עולמו של הילד בכל תחומי החיים. מדובר בפעילויות לילדים אשר משמשות ככלי לפיתוח מיומנויות שונות אצל הקטנטנים, ואף עשויות לתרום להצלחותיו של הילד בעתיד. למעשה, משחקים לגיל הרך מאפשרים לילד לעצב ולגבש תפיסות לגבי העולם, כמו גם ללמוד כללי ההתנהגות בחברה ולפתח יכולות קוגניטיביות ומוטוריות שונות. בדומה להתפתחות בנושאים אחרים הקשורים לחינוך ילדים, כגון המהפך התרבותי בכל הקשור לספרי ילדים או תוכניות ילדים, גם משחקים לגיל הרך אינם עוד מה שהם היו בעבר.
היות ובגיל הרך ילדים רגישים במיוחד להתנסויות חדשות, והיות והם בעלי יכולת קליטה גבוהה, חשוב לנצל את התקופה הזו על מנת להקנות להם את מירב הכישורים אשר יידרשו להם בעתיד. ריכזנו עבורכם, ההורים, מספר נקודות אשר יש לתת עליהן את הדעת בעת בחירת משחקים לגיל הרך.

המיומנויות השונות המוקנות באמצעות משחקי ילדים קטנטנים

מחקרים אשר הצביעו על הקשר החזק בין משחקים לגיל הרך לבין פיתוח יכולות, הובילו לכך שכיום משחקי ילדים לגילאים אלה אינם מעוצבים אך ורק באופן הממקסם את ההנאה מהמשחק. דהיינו, כמעט כל משחק ילדים אשר יוצא היום לשוק נועד לפתח מיומנות אצל הילד, בדרך זו או אחרת. משחקים לגיל הרך, כמו משחקי תינוקות, הפכו זה מכבר למעין פעילויות לילדים בעלות מטרה כפולה – הנאה מחד, וחינוך מאידך.
על ההורה להיות מודע ליכולות השונות המפותחות על ידי משחקי ילדים. בין המיומנויות הנרכשות באמצעות משחקים לגיל הרך ניתן למנות הקניית שפה (וזאת באמצעות משחקי שפה לגיל הרך), שיפור הזיכרון (למשל, על ידי דפי עבודה לילדים), יצירתיות (באמצעות פעילויות יצירה לילדים), יכולות מוטוריות (לדוגמא, התעמלות התפתחותית) ועוד.

כיצד לבחור משחקים לגיל הרך?

כאמור, שוק משחקי הילדים מכיל מגוון רחב של משחקים לגיל הרך אשר יכולים לסייע בפיתוח מיומנויות שונות אצל ילדיכם. אי לכך, קיימת חשיבות גדולה בעת בחירת המשחק המתאים. למעשה, בחירת משחקים לגיל הרך איננה שונה בהרבה מבחירת פעילות לילדים. גם כאן, כמו שם, יש להתייחס לגיל הילד, קצב התפתחותו, יכולותיו האישיות, תחומי ההתעניינות הבולטים שלו ועוד. למשל, משחק אשר יתאים לילד קט המפותח מאוד מבחינה קוגניטיבית, אך פחות חזק מבחינה חברתית, יכול להיות פעילות לילדים הדורשת שיתוף פעולה עם ילדים נוספים. בצורה זו, הילד יוכל לעבוד על כישוריו החברתיים וללמוד כיצד להתנהל כאשר עליו להתחשב באחרים. כמו כן, הוא יוכל לנצל את יתרונותיו השכליים לצורך מציאת מקומו בחברה.
מיותר לציין כי חשוב לבחור במשחקים אליהם הילד מתחבר באופן טבעי. בסופו של דבר, משחקים אמורים להיות מהנים עבור ילדיכם. אי לכך, ככל שהילד ייהנה יותר מהמשחק, כך הוא ירצה לשחק בו יותר, וכתולדה מכך הוא יפיק את התועלת ההתפתחותית מהפעילות. על מנת לדעת באילו משחקים לגיל הרך לבחור, ניתן להתייעץ עם הילד או עם גורמים מקצועיים ומשפחתיים המבלים איתו שעות רבות (לדוגמא, גננת, בייביסיטר, סבא-סבתא וכדומה). לבסוף, ועל מנת לוודא כי משחק הילדים ימלא את ייעודו ויתרום להתפתחותו של הילד, מומלץ לבחור במשחק המהווה אתגר עבור הזאטוט. אי לכך, חשוב ללכת על משחק ילדים אשר הינו ברמה המתאימה הן מבחינת גילו והן מבחינת יכולותיו.

האם משחקי מחשב משמשים אף הם כזרז התפתחותי?

צעצועים
שאלה אשר מטרידה הורים רבים בעידן המודרני היא "מה עם משחקי מחשב לילדים?". דהיינו, האם גם משחקי מחשב תורמים להתפתחותו של הילד והאם הם מסייעים לו לרכוש את המיומנויות הדרושות כמו "המשחקים הקלאסיים". התשובה לכך היא – "בהחלט כן!". משחקי מחשב לגיל הרך הם פעילויות לילדים בעלות פוטנציאל גבוה להקנות לילד יכולות שונות בתחום הקוגניטיבי (כדוגמת זיכרון, מהירות מחשבה וכו'). יחד עם זאת, צריך לזכור כי במרבית המקרים משחקי מחשב אינם מספקים הזדמנות לרכוש כלים חברתיים ישירים (למרות שניתן בהחלט לשחק במחשב באופן סימולטני עם חברים נוספים). כמו כן, ברור כשמש כי ככל שהילד ישב יותר מול המחשב, כך הוא פחות יהיה מעוניין בפעילות לילדים במגרש המשחקים. מיותר לציין כי קיימת כאן "סכנת התנוונות". אי לכך, יש לתת על כך את הדעת, ולאזן בין הזמן בו מבלה הילד במשחקי מחשב לבין הזמן המוקצה לפעילויות לילדים הנמצאות מחוץ לעולם האלקטרוני.

לסיכום

מבין שלל פעילויות לילדים הקיימות כיום, משחקים לגיל הרך תופסים "מקום של כבוד". על כן, כהורים, חשוב שתספקו לילדיכם הרכים גישה למגוון רחב של משחקים לגיל הרך, ובכך תאפשרו להם לרכוש מיומנויות שונות אשר ישמשו אותם בעתיד.

Leave a Reply