הורים שואלים

[ File # csp4656743, License # 1908791 ]
Licensed through http://www.canstockphoto.com in accordance with the End User License Agreement (http://www.canstockphoto.com/legal.php)
(c) Can Stock Photo Inc. / pressmaster
רכישת מיטת ילדים הנה אחד האלמנטים החשובים והבולטים ביותר בעת עיצוב חדרי ילדים. בדומה לרכישת מיטה למבוגרים, גם מיטות ילדים מגיעות בשלל צורות, גדלים, רמות, דרגות נוחות וכדומה. פעמים רבות, הורים מגלים כי רכישת מיטת ילדים איננה עניין פשוט כלל וכלל. מיטות ילדים צריכות להעניק מענה לדרישות רבות. כמו כן, אסור לשכוח בין שלל ההיבטים העומדים על הפרק, כי מיטת ילדים חייבת (אבל חייבת) להיות נוחה ואטרקטיבית.
בעת רכישת מיטת ילדים, מומלץ לשתף את ה"לקוח" (בנכם/בתכם) בהליך הקנייה. הורים רבים הופכים את יום רכישת המיטה לממש פעילות לילדים. מדובר בפעילות לילדים אשר מתחילה בבוקר, כאשר עוברים ביחד על הקטלוג. לאחר מכן, ממשיכים לחנות, בוחרים מיטה (בהתאם לכללים החשובים בעניין זה כגון תקציב, נוחות וכדומה) ולבסוף קובעים פעילויות לילדים על מנת לנוח מה"יום העמוס". מאמר זה יעסוק ברכישת מיטות ילדים לגיל הרך (3-6). כאשר מדובר במיטות ילדים לתינוקות, אין כל ספק כי מלוא האחריות מונחת לפתחם של ההורים. כמו כן, מיותר לציין כי רכישת מיטת תינוק הנה סוגיה אחרת לגמרי.

נוחות והתאמה לעיצוב החדר – פרמטרים חשובים בבחירת מיטות ילדים

מיטת ילדים

מיטות ילדים, כפי שצוין לעיל, צריכות להיות בראש ובראשונה נוחות. ילדים בגיל הרך מתקשים פעמים רבות להירדם ו/או ללכת לישון בשעה סבירה. לפעמים, גם אם הקטנטנים השתתפו כל היום במסגרת פעילויות לילדים, ואף אם הם היו אמורים "להתרסק" על המיטה, קשה מאד להביא אותם לכדי שינה. הורים ותיקים (וכך גם מומחים בתחום) יודעים כי אם רכשתם מיטת ילדים אשר בנכם מתחבר אליה, ייתכן בהחלט כי הדבר יקל עליכם מאד מבחינת השכבתו של העולל לישון. כמו כן, חשוב כי המיטה תתאים מבחינה פונקציונלית לפעילויות לילדים לפני שינה. למשל, צפייה בתוכניות ילדים בטלוויזיה הממוקמת אל מול המיטה.
מלבד הנוחות, מיטות ילדים צריכות להיות להתאים לעיצוב החדר. בדומה לכל פעילות לילדים, גם כאן – סוף מעשה במחשבה תחילה,. עליכם להתאים את המיטה לחדר באופן כזה שהיא תשתלב היטב עם הפרודוקטים האחרים במקום. לדוגמא, יש להשאיר בחדר מספיק מקום לפעילות לילדים ולאפשר לדייר ולחבריו מרחב גדול דיו למשחקים והשתוללויות. כמו כן, ככל שתדאגו לאזן נכונה בין מיקום המיטה לבין שאר חלקי החדר, תמנעו מצב בו פעילות לילדים תתקיים במסגרת קפיצות על המזרן (מיותר לציין כי במקרים אלה, אורח חייה של המיטה עלול להתקצר משמעותית).

בטיחות מעל לכל

סוגיה נוספת אשר יש לבחון בעת רכישת מיטות ילדים הנה כמובן הבטיחות. בדיוק כפי שלא תרשמו את בנכם/בתכם לפעילויות לילדים אשר אתם סבורים כי הן אינן בטיחותיות, כך אין לרכוש מיטה "מסוכנת". לדוגמא, מיטות ילדים אמורות למנוע מהקטנטנים ליפול מהן במהלך השינה. הדבר נכון עוד יותר כאשר עסקינן במיטות קומותיים. מעבר לכל הכללים היבשים, מיטות ילדים צריכות להיות מקום אשר ההורים מרגישים שהם יכולים להשאיר בו את הילד למשך שעות רבות.
בעת עמידה על בטיחות המיטה, ניתן לבחון את קיומו או היעדרו של תו תקן מטעם מכון התקנים. כמו כן, יש לוודא כי תו התקן ניתן – בין השאר - לגבי החומרים מהם עשויה המיטה. תו התקן יכול להבטיח כי הצבעים בהם נעשה שימוש לצורך צביעת המיטה אינם רעילים וכי המיטה עשויה מחומרים עמידים ויציבים ביחס למשקלו של הילד. מעבר לקיומו של תו תקן, בטיחות המיטה היא כמובן גם פונקציה של גיל הילד. ככל שהילד צעיר יותר, יש להקפיד יותר על רכישת מיטת ילדים מאובזרת במנגנוני בטיחות רבים (כדוגמת מעקה השומר מפני נפילה או מגן לראש). כמו כן, כפי שצוין לעיל, מיטת ילדים היא חלק בלתי נפרד מהחדר. אי לכך, פעמים רבות, המיטה לא משמשת רק לשינה אלא גם היא מהווה מרכז פעילויות לילדים. לדוגמא, ישנן פעילויות לילדים אשר נעשות מדי יום על המיטה (קריאת ספרי ילדים, צפייה בטלוויזיה, שמיעת מוזיקה וכדומה). אי לכך, מיטות ילדים צריכות וחייבות להיות חזקות ועמידות.

בריאות

בדומה לענפים אחרים הקשורים לילדים (כגון חוגים לילדים, צעצועים, משחקים לגיל הרך וכדומה), גם בעולם מיטות הילדים חלה התפתחות עצומה מבחינת בריאות, נוחות ובטיחות. כיום, ניתן לרכוש מיטות ילדים בעלות מזרן איכותי אשר שומר על גבו של הילד במהלך השינה. מזרן ברמה גבוהה יוכל לאפשר לקטנטנים מנוחת ישרים ובכך להכין אותם לקראת פעילויות לילדים הממתינות להם ביום שלמחרת.

כמה זה עולה לנו?

לאחר שצמצמתם את אפשרויות הבחירה מבין מיטות הילדים, בהתאם לבטיחות המיטה ולהתאמתה לחדרו של ילדיכם, הגיע העת לבחון את נושא התקציב. על אף שבטיחות הילד הנה ההיבט הראשון במעלה, עדיין ישנן מספר פעולות אותן באפשרותכם לבצע על מנת לחסוך בעלויות בעת רכישת מיטת ילדים. היות ומיטות ילדים דומות רבות נמכרות בחנויות ורשתות שונות (אף אם לעתים בשינויים קלים), מומלץ לערוך סקר שוק ביחס למיטות הפוטנציאליות ולבחון מהו המחיר הטוב ביותר עבור המיטה הרצויה.
במסגרת סקר השוק, כדאי גם להתייעץ עם חברים אשר יש להם ילדים בגילאים דומים ולקבל מהם מידע בלתי אמצעי בנושא. בנוסף, כאשר הדבר אפשרי, בעת רכישת מיטות ילדים, מומלץ לחשוב ולתכנן לטווח הארוך ולקנות מיטה אשר תתאים לילד גם בעתיד. תכנון לטווח הארוך, משמעו למשל רכישת מיטה שהילד יוכל לגדול אליה, ובצבע ניטרלי, אשר לא יימאס בתוך זמן קצר בלבד.

Leave a Reply