הורים שואלים

[ File # csp4656743, License # 1908791 ]
Licensed through http://www.canstockphoto.com in accordance with the End User License Agreement (http://www.canstockphoto.com/legal.php)
(c) Can Stock Photo Inc. / pressmaster
עיצוב חדרי ילדים הינו משימה כיפית אשר מגלמת בתוכה אתגר לא פשוט עבור ההורים. בין הדילמות העומדות בפני הורים בבואם להחליט על עיצוב חדרי ילדים, מתעוררות שאלות רבות. לדוגמא: האם לעצב חדר ילדים "קלאסי" אשר יישמר לאורך זמן? האם כדאי להתחשב באהבתו הרגעית של הילד לבעלי חיים? כיצד מומלץ לאחסן בחדר ילדים את כל צעצועיו של הדייר הצעיר? האם לבחור בצבע בוהק או ניטרלי לקירות חדר הילדים? אולי בכלל להדביק טפט? כיצד יש להתייחס לפעילויות לילדים אשר יתקיימו במקום? על מנת לסייע לכם הכנו מדריך הכולל מספר טיפים חשובים לעיצוב חדרי ילדים.

חדרי ילדים - תפקידם וייעודם

בעת עיצוב חדרי ילדים עליכם לזכור כי חדר ילדים משרת שתי פונקציות עיקריות ביניהן יש לאזן. ראשית, חדר ילדים הינו קודם כל חדר שינה ועל כן עליו להיות מעוצב באופן המאפשר שינה טובה ורגועה. בין היתר, הדבר יכול להתבצע על ידי ווידוא כי פינת השינה בחדר הנה נעימה ושלווה ומאובזרת כראוי (לרבות מיטת ילדים נוחה, שידת לילה קטנה, מנורה וכדומה). שנית, חדר ילדים הינו גם חדר המשחקים של הילד. במילים אחרות, המקום צריך להתאים גם לקיום פעילויות לילדים. אי לכך, בעת עיצוב חדרי ילדים, יש להתחשב בכך שצריך להיות בחדר די מקום למשחקים והשתובבויות. בדומה לכל דבר הקשור לחינוך וגידול זאטוטים, גם עיצוב חדרי ילדים נועד לשלב בין פונקציונליות להנאה.
מצד אחד, מדובר בחדר שינה ומשחקים. מצד שני, חדרי ילדים צריכים להיות בנויים באופן כזה שהם מאתגרים את הילד ומעודדים אותו להתפתח. חדרי ילדים יכולים בהחלט להשתנות עם הגיל, ובכך להיות מותאמים לעולמו של הילד בכל אחד מהשלבים בחיים. בדומה לפעילויות לילדים, אשר התאמתן לקטנטנים משתנה עם השנים, כך גם הפונקציונליות המצופה מחדר ילדים הנה דינמית.
חדרי ילדים צריכים כמובן להיות מקום אשר יהיה נוח לערוך בו פעילויות לילדים. פעילות לילדים נעשית פעמים רבות בחדרו של הילד, בין אם מדובר בשמיעת שירי ילדים לפני השינה, ובין אם עסקינן בהשתובבות עם משחקי ילדים ביחד עם בני משפחה או חברים. לעתים, עיצוב חדר זה טומן בחובו גם הפעלות לילדים (לדוגמא, פעמונים על הקירות או שטיח נעים שניתן להתגלגל עליו ולהשתולל). בעת עיצוב חדרי ילדים, ניתן להתאים את המקום לפעילויות לילדים על ידי התקנת פרקט או הדבקת שטיח מקיר לקיר. המחירים של הפרודוקטים הנ"ל הנם סבירים בהחלט ולא מדובר בתענוג לעשירים בלבד.

סגנונות חדרי ילדים

חדרי ילדים "מגיעים כיום" במגוון רחב של סגנונות וצורות. החל מעיצוב מינימליסטי וקלאסי, וכלה בעיצוב של חדרי ילדים באופן "חופשי ופרוע". ניתן למעשה לומר כי בדומה לבחירת פעילויות לילדים ביום שבת, כך גם עיצוב חדרי ילדים צריך להיות בהתאם ל"לקוח" (הילד). בטרם אתם מחליטים על ריהוט וצבעים לחדר הילדים, מומלץ כי ראשית תקבלו החלטה ביחס לסגנון המועדף עליכם. החלטה על הסגנון, מטבע הדברים, תתווה את ה"קו העיצובי" של החדר כולו. כמו כן, חשוב להתייחס לכך שעומדים להתקיים במקום פעילויות לילדים על בסיס יומיומי. אי לכך, העיצוב צריך להיות פונקציונלי ובטיחותי.
עיצוב חדרי ילדים הינו ענף אשר בולטים בו מספר סגנונות בתקופה האחרונה. בין הסגנונות הקיימים ניתן למנות את הסגנון המודרני, השם דגש על פונקציונליות ומינימליזם, סגנון עיצוב אירופאי-קלאסי, וסגנון רומאנטי המאופיין בין היתר בצבעי פסטל נעימים. מיותר לציין כי קיימים חדרי ילדים בשלל סגנונות נוספים וכיד הדמיון הטובה. לאחר שהחלטתם על סגנון כללי, יתר הבחירות ביחס לעיצוב החדר יהיו פשוטות יותר ויתבצעו במגמה להתאים לסגנון הנבחר (לא בכל מחיר, כמובן).

בחירת צבעים וריהוט

בבואכם לבחור ריהוט וצבע לחדרו של ילדכם יש לתת את הדעת למספר היבטים חשובים. בראש ובראשונה, עליכם להחליט האם עיצוב החדר נעשה לתקופה ממושכת או שבכוונתכם לעצבו מחדש בעוד כשנה-שנתיים. ברור אפוא כי ככל שהעיצוב יהיה לתקופת זמן קצרה יותר, כך תוכלו לקחת "סיכונים" ולבחור רהיטים וצבעים נועזים יותר (אשר עלולים "להימאס" לאורך זמן). מכל מקום, מומלץ לבחור בצבעים בהירים על פני צבעים עזים על מנת שלא ליצור עודף גירויים עבור ילדכם. יצוין שוב כי זהו חדר השינה של הילד וככזה עליו לספק אווירה רגועה ושלווה.
ישנם הורים אשר בוחרים לשים טפט בחדרי ילדים. מדובר פתרון נוח ויפה. יחד עם זאת, טפט הנו על פי רוב יקר בהרבה מצביעת החדר. בעת בחירת ריהוט לחדרי ילדים, מומלץ שלא להעמיס על מנת לאפשר לילד ליהנות מפינת משחקים גדולה ככל הניתן. בנוסף, חשוב לשים לב כי הריהוט בטיחותי ומותאם לגילו של ילדכם. כמו כן, ריהוט בין כתלי חדרי ילדים צריך להיות ריהוט פונקציונלי. דהיינו, עליו לאפשר די מקום אחסון לשלל צעצועי הילד בסוף יום המשחקים.

להתחשב ברצונות הילד אך לזכור כי ילדים משנים את דעתם לעתים תכופות

ככל שהילד גדול יותר, כך הוא ירצה להיות מעורב יותר בעיצוב חדרו. תנו לו להרגיש שהוא מעורב בבחירה והתחשבו ברצונותיו. אחרי הכל, מדובר בחדר שלו וחשוב שהוא ירגיש בנוח ויאהב את העיצוב. יחד עם זאת, זכרו כי ילדים (ובפרט ילדים קטנים) נוטים לשנות את דעתם באופן דרסטי ופתאומי (מה שהם אהבו היום, הם לא בהכרח יאהבו מחר). לכן, אם בתכם הקטנה אוהבת בלרינות, תוכלו לקנות מדבקה של בלרינה ולשים מעל מיטתה. עם זאת, הימנעו מלהוציא הון עתק על עיצוב החדר כסטודיו לריקוד. הדבר עלול לגרום למפח נפש מיותר. הורים רבים הופכים את עיצוב החדר לממש פעילות לילדים. ניתן בהחלט לקחת את הילד לחנויות העוסקות בעיצוב חדרי ילדים, ולהתייעץ עימו בנוגע לפריטים הנרכשים. אין ספק כי פעילות לילדים הנוגעת לעיצוב החדר, יכולה בהחלט להגביר את תחושת השייכות של הדייר הצעיר לחדרו. פעילויות לילדים המשלבות עיצוב חדר הנם מרתקות ומהנות ומאפשרות להכיר את ילדיכם באופן חדש ומיוחד.

Leave a Reply