הורים שואלים

[ File # csp4656743, License # 1908791 ]
Licensed through http://www.canstockphoto.com in accordance with the End User License Agreement (http://www.canstockphoto.com/legal.php)
(c) Can Stock Photo Inc. / pressmaster
חינוך ילדים נחשב לאחד הדברים החשובים ביותר מבחינת הורים לילדים בכל גיל, ואין מחלוקת כי יסודות החינוך של הילד נבנים בשנות חייו הראשוניות. אי לכך, הורים רבים מבקשים לשלב בכל פעילות לילדים גם תכנים חינוכיים. מדובר למעשה בפעילויות לילדים אשר מעשירות את הנפש ומעודדות את הילד ליצירתיות וחשיבה. כמו כן, הפעלות לילדים יכולות בהחלט לטמון בחובן ערך מוסף. כל אלה יוצרים למעשה את הבסיס מתחת לפופולריות האדירה של דפי עבודה לילדים.
דפי עבודה לילדים הנם דפים אשר משלבים למעשה תכנים לימודיים המתאימים לכל גיל, והם מעין משחקי ילדים. מדובר בפעילות לילדים אשר מצד אחד מתוכננת בצורה מהנה וכיפית, ומצד שני מקפלת בתוכה ערכים ותכנים חינוכיים. דפי עבודה לילדים ניתן למצוא כיום במגוון רמות ונושאים. החל מדפי עבודה לילדים העוסקים ביסודות החשבון והעברית, דרך דפים אשר עניינם ביצירה, וכלה בדפי עבודה שמטרתם להעביר מסרים בנוגע לחגים, תפיסות מרחביות, היכרות עם בעלי חיים וכדומה. ניתן לומר כי דפי עבודה לילדים נכנסים אפוא ממש תחת ההגדרה של משחקים לגיל הרך.דפי יצירה לילדים

באילו דפי עבודה לילדים מומלץ להשתמש?

כפי שצוין לעיל, דפי עבודה לילדים הנם דפים אשר מעוררים את החשיבה והיצירתיות של הקטנטנים. אי לכך, בבואכם לבחור דפי עבודה לילדים, הקפידו להתאים את הדף לגילו של הילד. אין ספק כי פעילויות לילדים הנעשות ביחד עם דפי עבודה, מאפשרות להורה לשלב משחק עם לימודים. ניתן למצוא כיום דפי עבודה לילדים על פי גיל, החל מדפים לילדים בגיל 3, ואפילו עבור ילדים העולים כבר לכיתה א'.
מיותר לציין כי ככל שהגיל עולה, כך דפי עבודה לילדים הנם מאתגרים יותר וכוללים תכנים המתאימים ל"לקוח". לדוגמא, במידה וילדיכם כבר בן ארבע, אתם יכולים להתחיל ללמד אותו לזהות אותיות בשפה העברית על ידי דפי עבודה לילדים העוסקים בכך. הפעלות לילדים באמצעות דפי עבודה לא יאבדו מהאפקטיביות שלהם, כל אימת שהם יתאימו לגילו של הקטנטן. יש לכך חשיבות רבה היות ופעילויות לילדים אשר אינן תואמות את הגיל הרלוונטי עלולות לפגוע בהתקדמות הילד (במידה והוא "אובר קוולפייד" לדף העבודה), או לגרום לתסכול (כאשר הילד מתמודד עם תכנים "גדולים עליו"). בדומה לכל פעילות לילדים, גם כאן אין "נוסחת קסם", ואין כמו ההורה אשר יוכל לאבחן אילו דפי עבודה לילדים יתאימו במקרה הרלוונטי.

סוגים של דפי עבודה לילדים

ילדים מציירים
כפי שכבר הבנו, פעילות לילדים באמצעות דפי עבודה לא נועדה רק לשם הכיף או לצורך "מציאת עיסוק לילד". ניתן לראות כי דפי עבודה לילדים נוגעים כיום בתכנים לימודיים (כגון מספרים ואותיות), עוסקים בפיתוח המחשבה (מבוכים, זיהוי צורות, התאמת פרצופים), מסייעים לרכוש כישורים מוטוריים ואמנותיים (חיבור קווים על בסיס נקודות ליצירת ציור, צביעה מבלי לצאת מהקווים), משפרים את הקריאה והכתיבה (למשל, תפזורות במסגרת דפי עבודה לילדים "גדולים") וכדומה.
חשוב בהחלט להבין כי מומלץ לשלב פעילויות לילדים בגילאים אלה עם נושאים רלוונטיים, הן מבחינת גילו של הילד, והן מבחינת הסביבה והתאריך. למשל, דפי עבודה לילדים יכולים לעסוק בחגים ולהיות מוגשים לקטנטנים בתקופות הספציפיות. דמיינו את התמונה, אתם מכינים את הבית לקראת ראש השנה, והילדים יושבים לידכם כאשר מונחים לפניהם דפי עבודה לילדים העוסקים במנהגי החג. כך, הילדים גם נהנים וגם מעשירים את ידיעותיהם בנוגע למועד הנמצא בפתח. במקביל, אתם "זוכים לשקט", ויכולים להכין את הבית לקראת החג ללא צורך לדאוג לפעילות לילדים. דהיינו, הפעלות לילדים באמצעות דפי עבודה יכולות להיות פונקציונלית מבחינת ההורים.

לסיכום

עפרונות צבעוניים
דפי עבודה חינוכיים יכולים לשלב יצירה לילדים לצד ערכים נוספים רבים. הפעלות לילדים באמצעות דפי עבודה מאפשרות הגשמה של שלוש מטרות עיקריות - הנאה של הילד (אולי הכי חשוב), לימוד תכנים ספציפיים המתאימים לגילו של העולל, ושיתוף פעולה בין ההורים לילדיהם. כמו כן, הורים רבים תולים דפי עבודה לילדים שהושלמו על לוח שעם או על המקרר, וזאת על מנת לעודד את הקטנטנים להשקיע בפעילויות לילדים בעתיד. אין כל ספק כי דפי עבודה יכולים בהחלט "לעשות את העבודה". גני ילדים עושים בהם שימוש, וכך גם מורים ומורות בכיתות נמוכות. כמו כן, פעמים רבות גם מדריכי חוגים לילדים עובדים עם דפי עבודה משעשעים, וזאת בשל ההבנה כי מדובר בכלי חינוכי מהמדרגה הראשונה.

Leave a Reply